НОВИНИ

Неутронни звезди, живели под 1 s
Някои космически събития протичат невъобразимо дълго, а други - само части от секундата. Неотдавна астрономите откриха в архивните данни странни паузи в излъчването, което е дошло от двойка сблъскващи се неутронни звезди.
https://www.sci.news/astronomy/superheavy-neutron-stars-11556.html
Четете в новия 1108 брой на вестник ТЕЛЕСКОП

Почти със скоростта на светлината
Ако свием обема до неголям размер, обектът няма да има друг изход, освен да се завърти по-силно. Моментът на импулса трябва да се запази и при свиването си обектите трябва да се въртят все по-бързо и по-бързо, докато не достигнат почти до скоростта на светлината. След това в действие влизат гравитационните вълни и отнасят със себе си част от тази енергия (и момента на импулса), удържайки скоростта в рамките на теоретичния максимум. Така, в нашата Вселена черните дупки нямат друг изход - те се въртят с околосветлинни скорости.
https://bigthink.com/starts-with-a-bang/black-holes-spin/
Четете в новия 1108 брой на вестник ТЕЛЕСКОП

Лазерен гръмоотвод
Неотдавна група учени от Женевския университет и други изследователски центрове разработи първия в света лазерен гръмоотвод. С негова помощ, съобщават авторите на изобретението, мълниите могат да бъдат отразявани на десетки метри дори в лошо време.
https://theconversation.com/scientists-have-started-steering-lightning-with-lasers-heres-how-198116
Четете в новия 1108 брой на вестник ТЕЛЕСКОП
Новини от CELESTRON